Section 5 Swimming
Records

Event
Record
Holder Date
200 R-Medley
1:35.06
Fairport
Wood, Roberts, Wood, Amyot
2003
200 Free
1:39.85
Jeff Williamson, Victor 2012
200 IM
1:52.37
Matt Tanchick, Pittsford 2012
50 Free
20.83
Nick Lakin, Fairport 1998
Diving (11)
611.85
Marc Carlton, Webster 2000
100 Fly
48.99
Luke Weniger, Pittsford 2004
100 Free
45.66
Rich Seager, Penfield 1980
500 Free
4:32.97
Jeff Williamson, Victor 2012
200 R-Free
1:25.80
Fairport
Roberts, Wood, Salehi, Amyot
2003
100 Back
48.90
Ricky Henahan, W. Irondequoit 2008
100 Breast
56.73
Will Brandt, Pittsford 1999
400 R-Free
3:08.74
Pittsford
Amon, Possee, Whitman, Weniger
2004


Class A (Time Done In Sectionals)
Event
Record
Holder Date
200 R-Medley
1:35.54
Pittsford
Lewis, Brandt, Hailbach, Meek
1999
200 Free
1:40.46
Brian Possee, Pittsford 2004
200 IM
1:53.25
Jon Roberts, Fairport 2003
50 Free
21.10
Chris Swank, Webster 1999
Diving (11)
611.85
Marc Carlton, Webster 2000
100 Fly
49.87
Luke Weniger, Pittsford 2004
100 Free
46.47
Corey Zorsch, Greece 1987
500 Free
4:36.81
Nate French, Pittsford 1007
200 R-Free
1:26.19
Fairport
Echols, Lees, Lyons, Prosser
2002
100 Back
50.46
Jeff Wood, Fairport 2005
100 Breast
56.81
Jon Roberts, Fairport 2003
400 R-Free
3:11.30
Pittsford
Amon, Whitman, Possee, Weniger
2004

Class B (Time Done In Sectionals)
Event
Record
Holder Date
200 R-Medley
1:38.84
Victor
Chappell, Athans, Williamson, Palomaki
2010
200 Free
1:43.22
Matt Nieme, Honeyoe Falls-Lima 1994
200 IM
1:57.11
Dan Gallagher, Irondequoit 2004
50 Free
21.39
Zach Grobengieser, Spencerport 2002
Diving (11)
490.65
Jon Zollo, Victor 2009
100 Fly
51.99
Nicholas Ringhoff, Canandaigua 2012
100 Free
46.26
Jeffrey Williamson, Victor 2012
500 Free
4:40.01
Yuri Chornobil, Brighton 2009
200 R-Free
1:28.39
Honeyoe Falls-Lima
Peters, Cooper, Karnis, Cahill
2002
100 Back
51.81
Ricky Henahan, W. Irondequoit 2006
100 Breast
59.92
Mychajlo Eliaszewski, Canandaigua 1989
400 R-Free
3:16.67
Victor
Chappell, L. Shanahan, B. Shanahan, Williamson
2012

Class C (Time Done In Sectionals)
Event
Record
Holder Date
200 R-Medley
1:41.98
Avon
Diesenberg, Cook, Boop, McKeown
2009
200 Free
1:44.11
Luke Fink, Byron-Bergen 1998
200 IM
1:59.97
Dave Loftus, Honeyoe Falls-Lima 1997
50 Free
21.75
Jeff Robinson, Palmyra-Macedon 1995
Diving (11)
471.35
Alec Fleet, Addison 2012
100 Fly
52.05
Matt Vogel, Dansville 1998
100 Free
47.68
Jeff Robinson, Palmyra-Macedon 1995
500 Free
4:43.71
Luke Fink, Byron-Bergen 1998
200 R-Free
1:30.21
Avon
Mazurowski, Cole, Barrett, Boop
2010
100 Back
54.34
Dave Loftus, Honeyoe Falls-Lima 1997
100 Breast
1:00.57
Isaiah Hale, Dansville 2012
400 R-Free
3:19.91
Avon
Boop, Cole, Cook, Mazurowski
2010


Class D
(Time Done In Sectionals)
Event
Record
Holder Date
200 R-Medley
1:43.71
Alfred-Almond
VonSteckelberg, Greaney, Cook, Godshalk
2012
200 Free
1:45.68
Todd Striker, York 1997
200 IM
2:01.92
Jason Lapp, Yorl 2004
50 Free
22.01
Brian Striker, York 1996
Diving (11)
461.45
Alec Fleet, Addison 2011
100 Fly
52.58
Chris Norton, Notre Dame 2004
100 Free
47.87
Brian Striker, York 1996
500 Free
4:54.43
Nik VonStackelberg, Alfred-Almond 2011
200 R-Free
1:30.44
York
Striker, Striker, Carney, House
1996
100 Back
55.51
Erik Holtze, Harley Allendale Columbia 1999
100 Breast
1:00.37
Joel Kennedy, York 1999
400 R-Free
3:20.80
York
Striker, Striker, House, Carney
1996
 


Hosted by Prominic.NET